SUNU

Onat Kutlar   TARİH VE İNSAN


"Tarih hiçbir şey yapmaz," diyor Marx, "onun sonsuz zenginlikleri yoktur ve kavgaları o yapmaz. Tersine insandır, yaşayan ve gerçek insandır her şeyi yapan, malik olan ve savaşan!..."

Bu tarihi de insan yapacaktır. İnsan ise ne molekül gruplarının yanyana gelmesinden türeyen mekanik bir "mobil"dir, ne de içi doldurulması gereken tarihsel bir kalıp. İçinde bulunduğu yeryüzünü bütün yoğunluğu ve çokluğu ile yaşar. Geleceğe dönük olması, geçmişi ve şimdi'yi unutmasına neden olmaz. Değiştirmek unutmak değildir de ondan.

"İnsanlar kendi tarihlerini kendileri yaparlar. İstedikleri biçimde, kendi seçtikleri koşullarla değil; geçmişten kalan, verilmiş koşullarla yaparlar tarihi. Bütün ölmüş kuşakların gelenekleri, yaşayanların kafalarında ağır bir yük olur."

Bu yüke saygı duymak zorunda değiliz elbette. "Kendimizi ve şeyleri" değiştirebilmek, "yepyeni bir şey yaratabilmek" için bu yükün üstesinden gelmek zorundayız. Ama henüz oldukça uzaktayız. Koşulların, "İşte her renk gül burada!... Burada dans edilecek!..." diye bağıracakları kente gelinmedi daha. Herkes yolda. Ve verilmiş güç koşullar içinde herkes.

(...)

Ama önemli değil. "Tahtadan kılıçlarıyla kimseyi korkutamayacaklar."_______________________Kaynak : Karmaşıklığın Kavranmasına Doğru  / Onat Kutlar / Yeni Dergi, Temmuz, 10. Sayı


dizin    üst    geri    ileri  

   1  

 SÜJE  /  Sunu  /  yirmi üç kasım iki bin on altı   / 19