ÖYKÜ

Korkut Kabapalamut   

 

AYNALAR

Bir numaralı düşmanım aynalar. Zaten başka da hiç düşmanım yok. Nefret ediyorum hepsinden, her boyundan. Bucak bucak kaçıyorum görünce ama nasıl oluyorsa oluyor, er ya da geç bir köşede kıstırıyorlar beni, hiç ummadığım bir anda ve yerde. Gözlerimi sımsıkı yumsam da, onlardaki korkunç yansımamı görmekten kurtulamıyorum, kaderden kaçış yok, dedikleri kadar da var.

Her seferinde de başka, iğrenç bir yansıma oluyor aynadaki. Her bakışımda başka bir canavar; antenleri, kıskaçları, upuzun bıyıkları, zehirli iğneleri falan var; ağzı kanlı, her an sıkıştığı iki boyuttan kolayca kurtulup üzerime saldıracakmış gibi, düşlerimde bile bir an olsun peşimi bırakmıyorlar.

Bazen de hiçbir şey göremiyorum yüzümü iyice yaklaştırdığım aynada, bomboş, o zaman, Ben neredeyim madem şimdi diye soruyorum haklı olarak kendime, cevapsız. Ya da yokum belki de ben diyorum, zaten hiçbir zaman da var olmadım, bir sahte rivayetten, asılsız bir dedikodudan fazlası değilim.

Ne yapsam kırılmıyor da hain aynalar. Çekiçlerle, baltalarla saldırıyorum onlara, en küçük bir çizik ya da çatlak oluşturamıyorum. Zırhlı araç gibi bir şey alçaklar, illa ki iğrenç suretimi gözüme gözüme sokacaklar.

Doktora gidiyorum, iyisin iyisin diyor. Senden sağlamını, akıllısını şimdiye dek hiç görmedim, bizimle kafa mı buluyorsun yoksa ne, yine de çok istiyorsan al şu reçeteyi yaptırıver, eczane tam karşıda, hazır gitmişken eczacıya mahsus selamlarımı söyleyiver.

Gözlerimi çıkarsam nasıl olur acaba? Ama sanırım görüntüler zihnimde, kör olduğumla kalırım üzerine bir de yani, gaddar hayaletler yine de peşimi bırakmaz, hatta daha da güç kazanırlar o karanlıkta, kaçış yollarımı da kolayca tıkarlar.

Son birkaç yıldır böyleyim artık, gerçi belki geçer, bir anda iyileşiveririm, ben de herkes gibi taranmak, tıraş olmak için kullanırım gerçekte yararlı bir eşya olan aynaları, ah şu aynalar… ne kaybederler sanki benimle uğraşmayı artık bıraksalar.

dizin    üst    geri    ileri   18 

 SÜJE  /  Korkut Kabapalamut  /  yirmi dokuz ocak iki bin on sekiz   / 26