SUNU

Saint-John Perse   - Bazen en 'kısa' yazı, en 'uzun' anlatır.-
süje  

 

'OZANIN KİLDEN LAMBASI'


"Şiir bir tanıma biçimi olmaktan çok bir yaşama biçimidir. Mağara insanında da var olmuştur ozan, atom çağı insanında da var olacak : ayrılmaz parçasıdır insanın çünkü."

"İnsanın yeteneklerini tanıtlamak bölünmemiş insana düşer aramızda. Bu ise usun karşısına onun tinsel şanslarına en uygun aynayı dikmek demektir. İlk insana daha yaraşır bir insanlık yolunun yardımına başvurmakla olur yüzyılımızda bu. Kısacası, insanlığın ortak ruhunu dünyadaki tinsel güç dolaşımına tam bir yüreklilikle katmak demektir bu... Ozanın kilden lambası, nükleer güç karşısında, amacına yetecek midir? --Evet, insanlık kili anımsarsa..."


Çeviren : Sait Maden

 

 

 

Saint-John Perse

Asıl adı Alexis Saint-Léger olan Saint-john Perse, 31 Mayıs 1887’de Fransız Antil Adaları’na bağlı Guadeloupe Adası yakınlarında Saint-Léger-les-Feuiles Adası’nda doğdu, 1899’da ailesiyle birlikte Guadeloupe’dan ayrılarak Fransa’ya yerleşti. Önce Pau da, daha sonra Bordeaux’da hukuk öğrenimi gördü. 1911’de Valery Larbaud ve La Nouvelle Revue Française grubu tarafından beğenilen Eloges (Övgüler) adlı derlemesini Saint-Léger imzasıyla yayımladı. Çeşitli dönemlerde ve ülkelerde diplomat olarak görev yaptı. 1921’de Washington Konferansı’nda siyasal sorunlar uzmanı oldu. 1924’te “ansiklopedik” bir şiir olan Anabase’ı çıkardı. 1940’ta A.B.D’ne giderek Kongre kitaplığının edebiyat danışmanlığı görevini üstlendi. İkinci Dünya savaşı diplomatik mesleğinin sona ermesine neden olsa da ozan olarak tanınmasına yol açtı. 1941-1944 yılları arasında £xi/(Sürgün), Poème àl’étrangè-re (Yabana Kadına Şiir), Pluies (Yağmurlar), Neiges (Karlar) şiirlerinin yer aldığı Exil adlı şiir derlemesini yayımladı. 1946’da Vents’ı (Rüzgârlar) çıkardı.

1957’de Amers’i (Acılar) yayımlayan Saint-john Perse, 1958’de ülkesine döndü. Daha sonraki yıllarda da Chronique (Kronik, 1960), Oiseaux (Kuşlar, 1962), vb. yapıtları yayımladı. Yapıtlarında retorik yanı ağır basan, alegori ve imge kullanımına sıkça yer veren bir yapı görünür; içerik olarak doğayı ve insanı yücelten şiirler yazmıştır.Tüm yapıtları aslında bir ‘insanlık ağıtı’dır.

20 Eylül 1975’te Fransa’da Presxu-Île-de-Giens’de yaşamını yitirdi.

Özgeçmiş Bilgisi : Çeşitli kaynaklardan derleme.


_________________

Kaynak : Saint-John Perse / Nobel Söylevi, 1961 / Şiirler, Tan Yayınevi, 1981


dizin    üst    geri    ileri  

   1  

 SÜJE  /  Sunu  /  yirmi dokuz ocak iki bin on sekiz   / 26