l  kitap indir  l  

  l  telif hakları  l  yazışma  l  facebook  l  twitter  l       
ŞİİR, kendi benliğini okutmaktır;  kendi benliğinse, diğer benliklerin okunmuşluğudur. İşte, şair ve şiir, bu nedenle, herkes ve her şey'dir.

 
Doğuma ilişkin tarih 20 Ağustos 1957, yer Ankara. Başına buyruk ve dikbaşlılıkla geçirdiği çocukluk döneminin ardından ilk gençlik yıllarında müzikle ilgilenirken şiirle ve insanla tanıştı. 1978, ilk şiirlerini kitaplaştırdığı ve ilk siyasi tutukluluk yaşamını tattığı yıl oldu. 1980'deki faşist darbenin yarattığı dağınık günlerde, yakın bir arkadaşının katkılarıyla ikinci kitabını yayınladı ve peşi sıra bir grup arkadaşıyla birlikte, 1982 sonlarına doğru, Nitelik Derleme'yi (aylık) çıkarmaya başladı. Çeşitli yasal zorluklarla karşılaştığı iki yılın ardından 1984'te yeniden tutuklandı ve derlemenin yayını durdurularak soruşturmaya tâbi tutuldu. Kısa bir süre sonra "beraat" etti! Yeni arayışlar çerçevesinde 1986'da Mikail Erdil ve birkaç arkadaşıyla birlikte üç sayı çıkarabildikleri Yoğunluk Sanat Kitabı ve 1987'de iki sayı çıkarabildikleri Nitelik Bilim Sanat Felsefe Dergisi gibi kısa ömürlü yayın çalışmalarına imza attı. Daha sonraları çeşitli tasarımlarda yer almasına karşın, ilişkilerdeki "sanatsal ve siyasal çirkefliklerin" hakimiyetinden rahatsızlık duyarak, yayıncılık ortamından uzaklaştı. Uzun süreli bir sessizliğin ardından, 2001 yılında, yersizyurtsuz [ www.yersizyurtsuz.com ] imzalı oluşumun internet yoluyla yaşama geçirilmesine önayak olanlardan biri oldu ve bu aşamayla birlikte çalışmalarını elektronik ortamda sunmaya başladı. Tüm ticari kaygılardan ve kişisel yapılanmalardan uzak olarak oluşan bu ortamda; YersizYurtsuz Ekran Sanat Dergisi ((2002-2004),  YersizYurtsuz İmza  (2009- 2010) ve YersizYurtsuz Şiir  (2011-2012) adlı çalışmaları gerçekleştirdi. Hâlen, 2014 yılında yayın yaşamına katılan Süje Dijital Dergi'nin yayın editörlüğünü yürütmektedir. 

KÖK ŞİİR

Çok acemiydim. Dünden kalma bir şiirle sevdim yaşamı. Ayakları pabuçsuz bir kız öğretti kırmızı uyanmaları gecede bana; o gündür gözlerim uykusuzluğa, acemiliğim haytalara hediye kaldı ve şiirim sulara aşina.


1996
BASILI YAPITLARI

Öfke Bu Yılların Kahpeliğine Şiirler
Nitelik Yayınları - 1978

Sevginin Ter Bastığı Eller , Şiirler
Nitelik Yayınları - 1982

Dizelere Göm Şair Beni,  Şiirler
Nitelik Yayınları - 1983

Uzun Ömürler Şehri,  Epik Şiir
Nitelik Yayınları - 1984

Bahçesinde Şarkı Çöplüğü Olan Adam
Ayrıkotu - 1991
Kıvılcım , Seçilmiş Şiirler
A Kitabevi Yayınları - 1993 üst  


 

 

© 2018

Şiir, Kralları Sevmez   l   Kıvılcım Vafi   l   Tüm Yapıtlar